آفتاب نور
جامع ترین فروشگاه الکترونیک و روشنایی
0

سبد خرید شما خالی است.

نور رشد گیاه چیست و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم

تاریخ آخرین بروزرسانی : 26 مرداد, 1398

grow_light_LED

امروزه به طور علمی و دقیقی ثابت شده است چراغ های LED رشد گیاه ( نور رشد گیاه) تاثیر بسزایی در رشد و نمو گیاهان دارند.

لامپ رشد گیاه ال ای دی باعث افزایش رشد قدی و همچنین میوه دهی و تراکم گیاه می‌شود و نسبت به روش های قدیمی مانند لامپ های HPS  بسیار پربازده تر و با دوام تر است.

چرا رنگ نور این چراغ ها اکثراً به رنگ بنفش دیده می‌شود؟

به طور کلی منابع نوری که در اطراف ما قرار دارند مانند نور خورشید،  نور یک لامپ معمولی و یا هر منبع نوری دیگر از یک طیف نوری منحصر به فرد تشکیل شده اند که این طیف نوری معرف فرکانس های الکترومغناطیسی است که از آن لامپ ساطع می‌شود.

حال با توجه به طیف موجود در هر لامپ رنگ منحصر به فردی ایجاد می‌شود که توسط چشم انسان تا حدودی قابل تمایز است.

به طور مثال نور خورشید کلیه طیف های نوری را در خود دارد و به همین دلیل نور خورشید به صورت بی‌رنگ (زرد کم رنگ) دیده می‌شود.

به عبارت دیگر نور خورشید شامل ترکیبی از کلیه طیف های رنگی نور مرئی و همچنین درصد کمی از طیف های نامرئی مانند مادون قرمز و فرابنفش است که ترکیب همه این طیف های نوری رنگ نور سفید را تولید می‌کنند که با عبور این نور از منشور می‌توان صحت این موضوع را آزمایش نمود و طیف های تشکیل دهنده نور خورشید را با چشم دید.

لامپ های LED  با کلیه رنگ ها و طیف های فرکانسی قابل تولید هستند ولی نکته مهم در ساخت ال ای دی ها، طیف‌های موجود در نور آنها و میزان نیاز گیاه به هر طیف نوری می‌باشد.

به طور مثال به منظور رشد قدی گیاهان نور قرمز، زرد و سبز حائز اهمیت است ولی نور آبی باعث برگ دهی افزایش حجم گیاه می‌شود.

حال اینکه گیاهان به چه نور و طیف هایی پاسخ بهتری می‌دهند در مقاله دیگری بررسی خواهد شد که با توجه به DNA گیاهان تعیین و بررسی می‌شود.

کدام رنگ ها و طول موج ها بیشترین تاثیر را در رشد گیاه دارند؟

با مطلعات انجام شده نور قرمز و آبی بیشترین نقش را در رشد و فتوسنتز گیاهان ایفا می‌کنند.

ترکیب نور قرمز و آبی به رنگ بنفش دیده می‌شود و به همین دلیل ال ای دی های فول اسپکتروم (نور رشد گیاه) معمولا به رنگ بنفش هستند.

نور قرمز جزء اصلی مورد نیاز برای فتوسنتز، گلدهی و مهار طولانی شدن ساقه است.

نور آبی تحریک کننده باز شدن دهانه گل، گسترش و رشد برگ ها و تشکیل اندام های گیاه است.

ترکیبی از این دو مجموعه نوری، گیاه را از مرحله دانه به مرحله رویشی و در نهایت گلدهی می‌رساند.

افزودن بعضی دیگر رنگ‌های طیفی از قبیل سبز، می تواند میزان گسترش برگ و رشد طول ساقه را افزایش دهد که به نوبه خود منجر به انباشت زیست توده بیشتر می شود.

با افزودن فرکانس های UV می توان انباشت ترکیبات مانند فنول ها را تحت تأثیر قرار داد که می‌تواند عطر و طعم محصول نهایی یا مزایای سلامتی آن را به انسان افزایش دهد.

نور رشد گیاه به عنوان منبع مکمل نوری یا منبع اصلی تامین کننده نور مورد نیاز گیاه میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

مطالب مرتبط
آموزش ساخت رشد گیاه

آموزش ساخت لامپ رشد گیاه با کمترین هزینه در خانه     لامپ رشد گیاه معمولا به دلیل تکنولوژی خاصی که دارند از قیمت بالایی دارند. در این مقاله ساخت لامپ رشد گیاه با کمترین هزینه توضیح داده خواهد شد. حداقل قطعات مورد نیاز جهت ساخت لامپ رشد گیاه در منزل ۱- ال ای دی […]

لامپ رشد گیاه

نکات مهم در هنگام خرید چراغ ال ای دی رشد گیاه (لامپ رشد گیاه) اگر تمایل به پرورش گیاهان دارید اما در منطقه ای زندگی می کنید که نور طبیعی کافی نیست ، می توانید از چراغ های رشد گیاه LED استفاده کنید. در برخی از مناطق که زمستانهای طولانی وجود دارد ، گیاهان در […]

baner123

بردهای یا ماژول های رشد گیاه چیست؟ انواع برد های رشد گیاه چیست؟ مشخصات الکتریکی از قبیل توان، ولتاژ و جریان آنها چقدر است؟ روش استفاده و منتاژ آنها چگونه است؟ برای هر گیاه چند عدد از بردها و کدامیک از آنها باید استفاده شود؟ تفاوت نور های قرمز، آبی و فول اسپکتروم چیست؟ برد […]

baner

تاثیر نور رشد گیاه در افزایش میزان رشد، گل دهی و میوه دهی گیاهان   امروزه نقش و تاثیرات مفید استفاده از نور رشد گیاه به جای نور خورشید بر کسی پوشیده نیست و سال هاست که در کشور های پیشرفته مورد استفاده قرار میگیرد. نور رشد گیاه عمدتا برای گونه های مختلفی از گیاهان […]

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *