آفتاب نور
جامع ترین فروشگاه الکترونیک و روشنایی
0

سبد خرید شما خالی است.

همه چیز درباره انتخاب پاور ال ای دی مناسب و با کیفیت

تاریخ آخرین بروزرسانی : 5 اردیبهشت, 1398

ال ای دی ها (LED) نوعی دیود هستند که عبور جریان الکتریکی از آنها باعث برانگیخته شدن و ایجاد نور در آنها می‌شود.

پاور ال ای دی ها خانواده بزرگی از ال ای دی ها هستند که به منظور ایجاد نور با شدت بالا و استفاده در مصارف روشنایی بسیار پرکاربرد هستند.

انواع پاور ال ای دی چیست؟ 

ال ای دی های پاور  از نظر توان مصرفی از یک وات تا چند ده وات تقسیم بندی می‌شوند. که ال ای دی های ۱ ، ۳ و ۵ وات دارای شکل ظاهری مشابهی هستند و ال ای دی ها با توان بیشتر دارای پکیج و ظاهر دیگری هستند که در شکل زیر مشاهده می‌شود.

پاور ال ای دی

 

به دیود ساطع کننده نور در پاور ال ای دی ها در اصطلاح چیپ گفته می‌شود که تراشه ای است مستطیل شکل و وظیفه اصلی در ال ای دی یعنی تولید نور را برعهده دارد.

در پاور ال ای دی های ۱ تا ۵ وات معمولا تعداد یک تا ۶ عدد چیپ درون پکیج ال ای دی قرار میگیرند میتوانند تا ۵ وات نور تولید کنند.

به منظور ساخت پاور ال ای دی ها با توان بیشتر از پکیج های دیگری استفاده می‌شود که در تصویر بالا مشاهده می‌شود.

در این ال ای دی ها که به ال ای دی های پاور SMD معروف هستند تعدادی چیپ با سایز مشخصی کنار یکدیگر چیده می‌شوند. و می‌توانند در توان ها متنوعی از ۱۰ تا ۲۰۰ وات تولید شوند.

powerLED

ولتاژ پاور ال ای دی ها 

ولتاژ پاور ال ای دی ها معمولا با توجه به توان، رنگ و … معمولا از ۲ ولت تا چند ده ولت مستقیم (DC) وجود دارند.

در جدول زیر ولتاژ و جریان برخی از ال ای دی های پاور ۱ تا ۱۰۰ وات آورده شده است:

ولتاژ پاور ال ای دی

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌شود ولتاژ یک پاور ال ای دی معمولا در حدود ۳ تا ۳٫۵ ولت و جریان آن حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلی آمپر است.

حال در ال ای دی های SMD پاور با توان ۱۰ تا ۲۰۰ وات تعدادی چیپ با هم سری یا موازی می‌شوند .

مثلا در ال ای دی ۱۰۰ وات ۱۰۰ عدد چیپ یک وات با یکدیگر سری و موازی شده اند.

چگونگی سری و موازی شدن چیپ پاور ال ای دی SMD 

نکته مهم در تولید پاور ال ای دی های SMD چگونگی سری و موازی شدن چیپ ها با هم هستند. ال ای دی های رایج در بازار معمولا به دو صورت این کار انجام می‌شود:

۱- ال ای دی های با جریان ۳۰۰ میلی آمپر

۲- ال ای دی های با جریان بیشتر ۳۰۰ میلی آمپر

در ال ای دی های ۳۰۰ میلی آمپر همه چیپ ها با یکدیگر سری میشوند و جریان ۳۰۰ میلی آمپر از همه چیپ ها عبور میکند.

در این روش به دلیل سری شدن چیپ ها ولتاژمورد نیاز ال ای دی بالا میرود مثلا برای ال ای دی ۱۰ وات ۳۰۰ میلی آمپر به ولتاژی در حدود ۳۰ ولت نیاز داریم.

در روش دوم تعدادی از چیپ ها را سری میکنیم و سپس شاخه های بدست آمده را موازی میکنیم.

در این روش جریان مورد نیاز ال ای دی با توجه با تعداد شاخه های موازی تعیین می‌شود.

مثلا اگر ۳ شاخه موازی داشته باشیم به جریانی معادل ۳*۳۰۰=۹۰۰ میلی آمپر نیاز داریم.

مثلا در ال ای دی ها ۱۰ وات ۹ عدد چیپ وجود دارد( هر چیپ حدود ۱٫۱ وات توان مصرف میکند). حال اگر سه به سه این چیپ ها سری شوند و سپس سه شاخه بدست آمده موازی شوند ال ای دی با مشخصات ۹ ولت و ۹۰۰ میلی آمپر حاصل می‌شود.

10w

بررسی مشخصات چیپ پاور ال ای دی

هر چیپ ال ای دی دارای ۲ ویژگی منحصر به فرد  است که با شناخت آنها انتخاب ال ای دی مناسب امکان پذیر است. که این ویژگی ها عبارتند از:

۱- سایز چیپ

۲- برند چیپ

سایز چیپ در واقع مهمترین پارامتر در تعیین میزان نوردهی ال ای دی است و هر چه چیپ بزرگتر باشد امکان تولید نور بیشتری را فراهم می‌کند.

سایز چیپ معمولا از ۳۰ میل تا ۴۵ میل(mil) می‌باشد.سایز چیپ های معمول و رایج عبارتند از: ۳۰ ، ۳۳ ، ۳۵ ، ۳۸ ، ۴۲ ، ۴۵ میل

برند چیپ یکی دیگر از پارامترهای مهم در کیفیت و میزان نور دهی چیپ می‌باشد.

از برندهای مطرح در تولید پاور ال ای دی بریجیلوکس ، اپیلد و اپیستار و … هستند که ال ای دی های بریجیلوکس با بازدهی ۱۶۰ لومن بر وات تاکنون از برترین تکنولوژی و بازدهی نوری برخوردار بوده است.

تشخیص کیفیت پاور ال ای دی با توجه به مشخصات ظاهری آن

به منظور بررسی دقیق و تخصصی ال ای دی ها با توجه به مشخصات ظاهری آنها، اولین گام تست میزان نور آنها و مقایسه میزان لومن خروجی آنها ‌می‌باشد.

در مرحله بعد بررسی ویژگی های چیپ که در بالا گفته شد می‌تواند میزان کیفیت ال ای دی را آشکار نماید.

به منظور بررسی چیپ ال ای دی ابتدا محافظ و لنز سیلیکونی روی ال ای را جدا می‌کنیم (البته با انجام این کار ال ای دی دیگر قابل استفاده نخواهد بود).

سپس سایز چیپ را بررسی میکنیم سایز چیپ به راحتی با چشم یا ذره بین قابل تشخیص و مقایسه است.

در مرحله آخر جهت اطمینان از برند چیپ با استفاده از ذره بین چیپ ال ای دی را با دقت مشاهده میکنیم. در شکل زیر تصویر بزرگنمایی شده چیپ ۴۵ میل شرکت بریجیلوکس را مشاهده میکنیم.

bridgelux

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود هر برند دارای طرح و الگوی خاصی روی چیپ های ساخت خود می‌باشد که با بررسی و مقاسه آن می‌توان از برند و سازنده چیپ پاور ال ای دی مورد نظر اطمینان حاصل نمود.

مطالب مرتبط
LED_color

ولتاژ و جریان ال ای دی ها با رنگ های مختلف همانطور که میدانیم ال ای دی ها با توجه به رنگ نور آنها دارای ولتاژ کاری (Vf) متفاوتی هستند. این نکته در ساخت تابلو های ال ای دی ثابت که نیاز به سری و موازی کردن تعداد زیادی ال ای دی داریم بسیار حائز اهمیت […]

LED_type

  تکنولوژی ساخت ال‌ای‌دی‌ برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ به جهان عرضه شد و اولین ال‌ای‌دی‌ که از نوع DIP بود ساخته شد. امروزه انواع متنوعی از ال‌ای‌دی‌ها در حال تولید هستند که از مهمترین آنها می‌توان به ال‌ای‌دی‌های COB و SMD و DIP و پاور ال ای دی (Power-LED) اشاره کرد. خانواده DIP-LED:  ال‌ای‌دی‌های DIP قدیمی‌ترین نسل ال‌ای‌دی‌ها هستند […]

ال ای دی درایور

ال ای دی درایور چیست؟

چرا ال ای دی درایور استفاده می‌شود؟

انواع ال ای دی درایور چیست؟

ملاک‌های انتخاب ال ای دی درایور مناسب چیست؟

به طور کلی ال ای دی درایور  وسیله ای است که ولتاژ و جریان مناسب ال ای دی جهت کار با بالاترین بازده نوری و بهترین شرایط دمایی را فراهم می‌کند که دو فاکتور اصلی در ال ای دی ها به به شمار می‌روند.

دیدگاه

1 دیدگاه برای “همه چیز درباره انتخاب پاور ال ای دی مناسب و با کیفیت”

 1. شهرام گفت:

  سلام
  مطلب بسیار مفیدی بود برای من بسیار تشکر.
  من نیاز به پاور ۱۰۰ وات ۱۴۰۰۰ لومن و پاور ۲۰۰ وات ۲۵۰۰۰ لومن دارم که باتوجه به جدولی که در مطلب قرار دادید شدت نور ۱۴۰۰۰ لومن در ال ای دی پاور ۱۰۰ وات می باشد اما من هرچه در فروشگاهها جستجو کردم به نتیجه ای نرسیدم و تنها نمونه ای که پیدا کردم پاور ۱۰۰ وات دارای Luminous Flux: 8000-9000LM شدت نوری بود.
  لطفا راهنمایی کنید که آیا این نوع ال ای دی ها نوع خاصی هستند یا با سری یا موازی کردن چند ال ای دی میتونم به نتیجه مورد نظر برسم؟

  سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *