آفتاب نور
جامع ترین فروشگاه الکترونیک و روشنایی

بررسی تخصصی انواع ال ای دی های مادون قرمز (IR)

تاریخ آخرین بروزرسانی : 18 آوریل, 2019

ال ای دی های مادون قرمز (IR) چیست؟

انواع ال ای دی های مادون قرمز (IR) چیست؟

ال ای دی های مادون قرمز (IR) در چه صنایعی استفاده می‌شود؟

کاربرد های ال ای دی های مادون قرمز (IR) چیست؟

همانطور که در مقاله کاربرد طول موج های مختلف نور ال ای دی بیان شد نور IR بخشی از طیف امواج الکترومغناطیسی است.

کلمه Infrared از دو کلمه لاتین “Infra” به معنای کمتر یا پایین‌تر و کلمه “Red” به معنای قرمز تشکیل شده است و در کل به فرکانس‌های کمتر از فرکانس نور قرمز اطلاق می‌شود. و اصطلاحا به این رنج فرکانسی مادون قرمز گفته می‌شود و با کلمه اختصاری و کوتاه شده IR نشان داده می‌شود.

نور یا امواج IR در طیفی خارج از طیف مرئی قرار گرفته اند و با چشم انسان قابل رویت نیست. ولی برخی از پرندگان و حشرات قادر به رویت این نور هستند. طول موج امواج مادون قرمز از 700 تا 1000 نانومتر را شامل می‌شود.

کاربرد های ال ای دی های مادون قرمز (IR) چیست؟

ال ای دی های IR در صنایع مختلفی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار میگیرند که از جمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. در گذشته استفاده از ال ای دی های IR محدود به یکی دو کاربرد خاص میشد ولی با پیشرفت تکنولوژی، امروزه ال ای دی IR در صنایع متنوعی مانند چشم ماشین، بررسی های امنیتی، دستگاه‌های پزشکی و عکس‌برداری های غیر مخرب و حرارتی و … استفاده می‌شوند.

دوربین مداربسته:

از جمله قدیمی ترین و پرکاربردترین مصارف ال ای دی IR استفاده در دوربین های مدار بسته به منظور ایجاد دید هر چه بهتر دوربین در شب و هوای تاریک می‌باشد.

در دوربین‌های مداربسته معمولا با توجه به میزان برد مورد انتظار دوربین در شب تعدادی ال ای دی IR اطراف دوربین قرار داده می‌شود که در هنگام تاریکی هوا با تشخیص کمبود نور توسط سنسور نور (فتوسل) ال ای دی های مادون قرمز روشن شده و باعث دید هر چه بهتر دوربین در شب می‌شود.

IR_camera

ارتباط بیسیم:

استفاده از ال ای دی های IR در ارتباطات بیسیم بسیار چشم گیر و پر سابقه است. از ال ای دی های IR در فرستنده های مادون قرمز جهت ارسال دیتا به گیرنده استفاده می‌شود.

همانطور که میدانیم ال ای دی ها قادر هستند با فرکانس بالایی خاموش و روشن شوند از این ویژگی ال ای دی ها به منظور ارسال اطلاعات دیجیتال (یعنی ارسال صفر و یک) میتوان بهره برد. ال ای دی IR در کنار این ویژگی از خاصیت نامرئی بون نور ال ای دی برخوردار هستند و امکان ایجاد ارتباط بیسیم را به خوبی فراهم میکنند.

IR

در فرستنده های IR هر بار روشن ال ای دی به منزله 1 منطقی و خاموش شدن آن به منزله صفر منطقی است که توسط گیرنده مادون قرمز قابل دریافت است. این 0 و 1 ها در گیرنده پس از آنالیز دیکد شدن میتواند حاوی فرمان خاصی برای گیرنده مانند روشن شدن تلویزیون و تغییر کانال های آن باشد.

پرژکتورهای IR:

یکی از پر کاربردترین زمینه های استفاده از ال ای دی های IR در پرژکتورهای IR جهت ایجاد دید بهتر برای دوربین های مدار بسته در شب است.

استفاده از پرژکتور های IR در کنار انواع دوبین های مدار بسته باعث ایجاد وضوح بیشتر در تصویر در شب یا مکان های تاریک می شود.

IR

در هنگاه خرید و انتخاب پروژکتورها و بخصوص پرژپرژکتور های IR توجه به دو مولفه زیر بسیار پر اهمیت است و با توجه به آنها انتخاب پرژکتور مناسب انجام می‌شود که عبارتند از:

1- زاویه دید

2- برد نور

زاویه دید به زاویه ای گفته میشود که پرژکتور قادر است آن منطقه را به خوبی پوشش دهد و روشن نماید.

برد یا پرتاب نور میزان مسافتی است که نور قادر به پیمودن در هوا است.

زاویه دید پرژکتور توسط لنز های مختلف مانند 30، 60، 90 و 120 و … قابل کنترل و تنظیم است و برد پرژکتور با توجه به توان پرژکتور و همچنین نوع لنز قابل تنظیم است. پرژکتور های IR از چند وات تا چند صد وات قابل تولید و بکارگیری هستند.

انواع ال ای دی های مادون قرمز (IR) چیست؟

ال ای دی های مادون قرمز در پکیج های مختلف مانند Dip ، SMD و Power LED  و … تولید می‌شوند.

از نظر توان مصرفی و میزان نور تولیدی ال ای دی های IR از چند میلی وات تا چند ده وات را شامل می‌شوند.

ir_LED

از نظر طول موج، امواج IR از 700 تا 1000 نانومتر را شامل می‌شوند.

همچنین برخی از فرکانس های IR پرکاربرد در صنایع مختلف عبارتند از:

700 تا 720 نانومتر (IR)

740 نانومتر (IR)

810 نانومتر (IR)

850 نانومتر (IR) : پر کاربرد ترین نوع ال ای دی IR

940 نانومتر (IR)

برچسب ها :    IR LED ال ای دی مادون قرمز
مطالب مرتبط
آموزش تعمیر لامپ های ال ای دی LED

با توجه به افزایش رو به رشد کاربرد لامپ های ال ای دی در روشنایی اماکن مختلف آشنایی با این لامپ ها و نحوه تعمیر آنها برای افراد فنی و تعمیرکاران ضروری است.

بررسی تخصصی انواع ال ای دی های فرابنفش (UV)

ال ای دی های فرابنفش (UV) چیست؟ انواع ال ای دی های فرابنفش (UV) چیست؟ ال ای دی های فرابنفش (UV) در چه صنایعی استفاده می‌شود؟ کاربرد های ال ای دی های فرابنفش (UV) چیست؟ ال ای دی های فرابنفش (UV) چیست؟ همانطور که در مقاله کاربرد طول موج های مختلف نور ال ای دی بیان شد […]

کاربرد طول موج های مختلف نور ال ای دی

همانطور که می‌دانیم نور در گروه امواج الکترومغناطیسی طبقه بندی می‌شود و هر منبع نوری با توجه به رنگ نور آن دارای فرکانس و طول موج منحصر به فردی است. به طور کلی امواج الکترومغناطیسی از طول موج های بسیار متنوعی تشکیل شده اند که هر کدام دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی […]

ولتاژ و جریان ال ای دی ها با رنگ های مختلف

ولتاژ و جریان ال ای دی ها با رنگ های مختلف همانطور که میدانیم ال ای دی ها با توجه به رنگ نور آنها دارای ولتاژ کاری (Vf) متفاوتی هستند. این نکته در ساخت تابلو های ال ای دی ثابت که نیاز به سری و موازی کردن تعداد زیادی ال ای دی داریم بسیار حائز اهمیت […]

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *